IMPETIGO CONTAGIOSA (krastavost, piodermija)
Pri impetigo contagiosa gre za gnojno vnetje kože, ki je zelo nalezljivo. Okužbo povzročajo bakterije: betahemolitični streptokoki skupine A in/ali stafilokoki. Vnetje je v glavnem omejeno na vrhnje sloje kože, pojavlja pa se predvsem v vročini, ki jo spremlja vlaga.
Največkrat obolevajo otroci v predšolskem obdobju. Bakterije kožo najprej poselijo, nato pa skozi drobne razpoke vstopijo v kožo in povzročijo okužbo. Na začetku so prisotni mehurčki, nato kraste; otrok običajno nima drugih težav. Okužba se lahko pri otroku hitro širi, prav tako se prenaša v kolektivu z neposrednim stikom oziroma preko okuženih predmetov, ki pridejo v stik s poškodovano kožo.
Diagnozo postavi zdravnik na podlagi značilnega videza sprememb.
Zdravljenje je praviloma simptomatsko in sicer s čiščenjem kože, uporabo obkladkov in antibiotičnih krem. Zdravljenje s kremami običajno traja 7 dni, redko je potrebno zdravljenje s sistemskimi antibiotiki.
Otrok se lahko vključi v kolektivno varstvo, če so kožne spremembe pokrite; če gre za zdravljenje s sistemskimi antibiotiki, pa se lahko vrne v vrtec/šolo po 48 urah od začetka zdravljenja.
Za preprečevanje širjenja obolenja je potrebna dobra osebna higiena, saj gre za zelo kužno bolezen.