Sep
18

Zastrupitve z metanolom

Metanol se uporablja v industriji, v zadnjem času pa o zastrupitvi zaradi pitja z doma pridelanimi žganimi pijačami poročajo iz Češke, Poljske in Slovaške. Sam po sebi metanol ni strupen, zdravju škodljiva sta njegova presnovna produkta in sicer matanal (formaledehid) in mravljična kislina, ki nastajata pri njegovi presnovi v jetrih. Posledice zastrupitve so slepota in smrt. 

Učinkovit protistrup (antidot) pri zastrupitvi z metanolom je etanol (»običajni« alkohol). Encimi, ki sodelujejo pri razgradnji metanola v jetrih in jih imenujemo alkoholne dehidrogenaze, imajo veliko večjo afiniteto za razgradnjo etanola kot metanola (kompetitivna inhibicija). Zaradi tega se v jetrih prične razgradnja etanola, nerazgrajeni metanol pa se izloči preko ledvic.

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Zakonodaja od nas zahteva, da vas vprašamo za dovoljenje. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

EU Cookie Directive Module Information