Šesta otroška bolezen ali exanthema subitum

Gre za akutno nalezljivo bolezen z izpuščaji, ki jo povzroča herpesvirus. Ker praviloma zbolevajo dojenčki, jo imenujejo tudi roseola infantum. Pri večini bolnikov bolezen poteka brez zapletov. Okužba se v glavnem prenaša s slino.

Čas od okužbe do pojava bolezenskih znakov (inkubacijska doba) je v povprečju 10 dni. Pride do nenadnega zvišanja telesne temperature nad 39 oC. Vročina traja od 2 do 5 dni, otrok je razdražljiv, kašlja, ima drisko, otekli veki, velika mečava na glavici je izbočena.

Ko temperatura pade, se po vratu in trupu pojavi nežen izpuščaj, ki ne srbi in na pritisk zbledi. Izpuščaj v enem do štirih dneh mine sam od sebe.

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Zakonodaja od nas zahteva, da vas vprašamo za dovoljenje. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

EU Cookie Directive Module Information