Vaccination against tick-borne meningoencephalitis (TBE)

VACCINE FOR CHILDREN BETWEEN AGES OF 1 AND 16 (FSME Immun 0.25 vaccine).

VACCINE FOR CHILDREN ABOVE THE AGE OF 16 AND ADULTS (FSME Immun 0.5 vaccine).

Recommended standard vaccination schedule:
1st dose.
2nd dose 1 to 3 months after the first dose.
3rd dose 5 to 12 months after the second dose.

Recommended rapid vaccination schedule:
1st dose.
2nd dose 14 days after the first dose.
3rd dose 5 to 12 months after the second dose.

Booster doses: upon completion of the primary vaccination course, the first booster dose is administered after 3 years, all further booster doses until the age of 60 are administered in 5-year intervals and all doses after the age of 60 are again administered in 3-year intervals.

VACCINE FOR CHILDREN ABOVE 12 YEARS OF AGE AND ADULTS (Encepur vaccine).

Recommended standard vaccination schedule:
1st dose.
2nd dose 1 to 3 months after the first dose.
3rd dose 9 to 12 months after the second dose.

Recommended rapid vaccination schedule:
1st dose.
2nd dose 7 days after the first dose.
3rd dose 21 days after the first dose.

Booster doses: upon completion of the primary vaccination course, the first booster dose is administered after 3 years, all further booster doses until the age of 49 are administered in 5-year intervals and all booster doses after the age of 49 are again administered in 3-year intervals.

In the rapid vaccination schedule, the first booster dose is administered after one year, all further booster doses until the age of 49 in 5-year intervals and all booster doses after the age of 49 again in 3-year intervals.

TBE VACCINATION LOCATIONS
 

map_slo_400

(Here)

 

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Zakonodaja od nas zahteva, da vas vprašamo za dovoljenje. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

EU Cookie Directive Module Information