Vaccination against hepatitis B

VACCINE FOR NEWBORNS AND CHILDREN OF UP TO 15 YEARS OF AGE (Energix B 10 µg and HBVAXPRO 5 µg vaccine).

VACCINE FOR CHILDREN ABOVE THE AGE OF 15 AND ADULTS (Energix B 20 µg and HBVAXPRO 10 µg vaccine).

Recommended vaccination schedule:
1st dose.
2nd dose after one month.
3rd dose 6 months after the first dose.

No booster doses required. The vaccination schedule is different for children born to HBsAg-positive mothers, for dialysis patients and for persons with injuries which present a risk of infection with the hepatitis B virus.

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Zakonodaja od nas zahteva, da vas vprašamo za dovoljenje. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

EU Cookie Directive Module Information