Sep
28

28. september- Svetovni dan boja proti steklini

Ob svetovnem dnevu boja proti steklini strokovnjaki opozarjajo na preprečevanje stekline pri ljudeh in domačih ter divjih živalih. Kljub temu, da je možno steklino s preventivnimi ukrepi popolnoma omejiti, le-ta globalno še vedno predstavlja pomemben problem. V Afriki in Aziji zaradi stekline še vedno umre več kot 55.000 ljudi letno. Največ okužb povzročijo ugrizi steklih psov. V Sloveniji je bil zadnji primer stekline pri ljudeh leta 1950, pri živalih pa je steklina še vedno prisotna. V prvi polovici leta 2012 je bila okužba s steklino potrjena pri dveh lisicah. V Sloveniji se steklina pri lisicah omejuje z vsakoletnim organiziranim cepljenjem z letalskim polaganjem vab. Letošnje jesensko polaganje vab se bo pričelo v prvih dneh oktobra. V kolikor naključno najdemo vabo, jo primemo z vrečko in odvržemo v bližnji gozd. Če pridemo z vabo v stik, je nujno poiskati zdravniško pomoč in obiskati antirabično ambulanto. Obisk antirabične ambulante je obvezen tudi v primeru ugriza domače ali divje živali.

Več o steklini na: http://www.drustvo-bpnb.si/index.php/nalezljive-bolezni/135-steklina

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Zakonodaja od nas zahteva, da vas vprašamo za dovoljenje. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

EU Cookie Directive Module Information