Maj
11

Možganska kap (inzult)

insult1

Včeraj, 10. maja, je bil svetovni dan možganske kapi. Njegov namen je predvsem razširjanje informacij o dejavnikih tveganja za možgansko kap, vzrokih za njen nastanek in o pravilnem ravnanju ob samem pojavu možganske kapi. Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi srca in ožilja ter rakom.

V Sloveniji možganska kap vsako leto prizadene okoli 4000 ljudi, zaradi staranja prebivalstva pa se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsakih pet let podvoji. Pojavi se lahko pri osebah vseh starosti, tudi pri otrocih, pogostejša pa je pri moških.

Dejavniki tveganja, na katere lahko vplivamo, so povišan krvni tlak, kajenje, prekomerno uživanje alkohola, uživanje nekaterih drog, povišan holesterol, telesna nedejavnost in debelost.

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Zakonodaja od nas zahteva, da vas vprašamo za dovoljenje. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

EU Cookie Directive Module Information